Students recognized at 2021 Class Night

May 21, 2021

Honor Roll Students: Colton Adamson, Jessie Blair, Meredith Brooks, Evan Giroskey, Emily Grimes, Aiden McLaughlin, Michael Meko, Joshua Miller, Ethan Presloid, Mackenzie Reiter, Branson Scarantine, Mackenzie Shaffer, Madilynn Shiock, Brynn Stang, Brooke Steel, Antonio Test, Shania Winebark, Katrina Wisor, Matthew Wright Jr., Ella Yoder, and Andrew Young

High Honor Roll Students: Madison Barr, Louise Bennett, Isaiah Bish, Ruthann Botelho, Kaitlin Brauer, Ryley Casaday, Devon Clark, Autum Davis, Alec Depp, Jenna Diem, Isabella Dienes, Jacob Ebel, Garrett Eddy, Kameron Falgout, Elliott Ferrent, Benjamin Fezell, Garrett Fischer, Joshua Ford, Riley Franklin, Michael Frantz, Madison Gasper, Jordan Gillen, Katelyn Griebel, Nicholas Humble, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Mason Johnston, Daniel Kunselman, Carter Kuntz, Kevin Kurtz Jr., Gary Latta, Graham Lott, Kaitlyn Lowmaster, Mackenzie Martin, Izabella Martino, Jadyn McMahan, Allison Meko, Eliza Neal, Katelynn Osborn, Allison Pearce, Benjamin Pifer, Riley Presloid, Olivia Roberts, Dain Shaffer, Katelynn Sharp, Rachel Sharp, Braxton Sherry, Elizabeth Sikora, Benjamin Skarbek, Lindsey Small, Jeanie Smith, Zabrina Snyder, Chloe Sproull, Logan Storms, Payton Valkosky, Ethan Watt, Sarah Weaver, Murphy White, Destiny Yeager, Sarah Yeates, and Tyler Young

Third Honor Student: Benjamin Fezell

Salutatorian: Katelyn Griebel

Valedictorian: Brandon Ishman

Class Heart: Louise Bennett

ART AWARDS:

Outstanding Senior Art Award: Madison Gasper, Destiny Yeager, Elizabeth Sikora, and Nova Raymond
Distinguished Service in Art Award: Elizabeth Sikora, Destiny Yeager, Kaitlyn Lowmaster, and Eliza Neal
Honorable Mention for Excellence in Art: Rachel Sharp, Madilyn Fye, Madilynn Shiock, Eliza Neal, Kaitlyn Lowmaster, Michael Frantz, Payton Valkosky, Madison Barr, Mady Matthews, Dante Griffin, Ryley Casaday, Alec Depp, Katelyn Griebel, Antonio Test, Sarah Yeates, Mackenzie Shaffer, and Tyler Young

ZEEDICK

Katelyn Griebel, Brandon Ishman, Jadyn McMahan, Benjamin Skarbek, Sarah Weaver

ATHLETICS / JACK LaMARCA

Outstanding Male Athlete: Brandon Ishman
Outstanding Female Athlete: Riley Presloid

MVP SENIORS

Girls Basketball: Riley Presloid
Boys Basketball: Andrew Young
Boys Basketball Offensive Player of the Year: Nick Humble
Boys Basketball Defensive Player of the Year: Ethan Presloid
Boys Tennis: Braxton Sherry
Boys Cross Country: Aiden McLaughlin
Football Defense: Brandon Ishman
Football Offense: Kameron Falgout
Boys Soccer: Jacob Ebel
Girls Soccer: Riley Franklin
Girls Tennis: Jadyn McMahan
Volleyball: Elliott Ferrent & Katelyn Griebel
Cheerleader: Mackenzie Shaffer
Softball: Kendal Johnston
Girls Golf: Elizabeth Sikora
Girls Track: Olivia Roberts
Girls Field: Mackenzie Martin
Boys Track: Aiden McLaughlin
Boys Field: Brandon Ishman

BUSINESS AWARDS

Outstanding Business Student: Kaitlin Brauer
Outstanding Accounting Student: Braden Mohney

FAMILY AND CONSUMER SCIENCE AWARD

Katelyn Sharp

FUTURE HEALTH SERVICES AWARD

Kylee Beal, Noella Hartzfeld, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Jadyn McMahan, Madilynn Shiock, and Murphy White

LANGUAGE ARTS

English Language Arts: Carter Kuntz
Outstanding Journalism Student: Louise Bennett
4 Years of Foreign Language: Sarah Weaver, Andrew Young, Elliott Ferrent, Benjamin Fezell, Benjamin Skarbek, Louise Bennett, Bella Dienes, Nick Humble, Brandon Ishman, Carter Kuntz, Allison Meko, Olivia Roberts, Lizzy Sikora, and Logan Storms
Outstanding Foreign Language Student: Benjamin Fezell

MUSIC (INSTRUMENTAL) AWARDS

Director’s Award for Band: Madison Barr
Patrick S. Gilmore: Alec Depp
John Phillip Sousa: Daniel Kunselman
Senior Band Members: Madison Barr, Kristina Beichner, Alec Depp, Jenna Diem, Isabella Dienes, Riley Franklin, Madison Gasper, Mason Johnston, Daniel Kunselman, Gary Latta, Kaitlyn Lowmaster, Mackenzie Martin, Mady Matthews, Michael Meko, Benjamin Pifer, Brynn Stang, Logan Storms, Payton Valkosky, and Sarah Yeates

MUSIC (VOCAL) AWARDS

Tri-M Seniors: Madison Barr, Jenna Diem, Bella Dienes, Katelyn Griebel, Mason Johnston, Daniel Kunselman, Kevin Kurtz Jr., Mackenzie Martin, Ben Pifer, Jeanie Smith, Raven Steel, and Logan Storms
Senior Choir & Music Theater Members: Kristina Beichner, Winter Campbell, Jenna Diem, Bella Dienes, Ian Douglas, Michael Frantz, Katelyn Griebel, Kevin Kurtz, Shawn Phillips, Nova Raymond, Thelma Shannon, Katelynn Sharp, Rachel Sharp, Jeanie Smith, and Raven Steel
The National School Choral Award: Jenna Diem & Kevin Kurtz Jr.
The Director’s Award for Choral Performance: Bella Dienes, Katelyn Griebel, Shawn Phillips, and Nova Raymond
The Spotlight Music Theater: Winter Campbell, Ian Douglas, and Michael Frantz

MATHEMATICS AWARD

J. Clifford Doney Math: Benjamin Fezell

PRINCIPAL’S AWARD (sponsored by Punxsutawney Athletic Foundation)

Brandon Ishman & Katelyn Griebel

SCIENCE AWARDS

Bausch & Lomb: Brandon Ishman
A. Herman Sherk: Benjamin Fezell

TECHNOLOGY AWARDS

Bob Anderson: Joshua Miller
Top Engineering Students: Isaiah Bish & Benjamin Fezell
Top Graphics Student: Ryley Casaday
Top Metal Working Student: Joshua Miller
Top Wood Working Student: Joshua Miller
Top Technology Student: Mackenzie Reiter
Gene Haas Foundation Scholarship: Isaiah Bish

YEARBOOK

Senior Yearbook Staff Members: Murphy White (Editor), Kendal Johnston (Secretary), Jadyn McMahan, Noella Hartzfeld, Izabella Martino, Elizabeth Sikora, and Ryley Casaday

EAGLE SCOUTS

Alec Depp, Daniel Kunselman, Michael Meko, and Tyler Young

NAVY

Aiden McLaughlin

ARMY NATIONAL GUARD

Devon Clark, Katelynn Osborn, and Shawn Phillips

SCHOLARSHIPS

Margaret C. Boles: Madison Barr, Louise Bennett, Jenna Diem, Bella Dienes, Michael Frantz, Katelyn Griebel, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Mason Johnston, Carter Kuntz, Mackenzie Martin, Izabella Martino, Jadyn McMahan, Allison Meko, Joshua Miller, Eliza Neal, Riley Presloid, Braxton Sherry, Madilynn Shiock, Elizabeth Sikora, Benjamin Skarbek, Sarah Weaver, Murphy White, Destiny Yeager, and Ella Yoder
Punxsutawney Youth Commission: Louise Bennett, Madilyn Fye, and Benjamin Skarbek
Kara Mankovich Memorial: Mason Johnston, Madilynn Shiock, and Sarah Weaver
Marion Center National Bank: Garrett Fischer
Sports Hall of Fame / Dr. Jack Smelko Memorial: Garrett Eddy and Jadyn McMahan
Thomas Barletta Memorial: Jenna Diem, Elliott Ferrent, Benjamin Fezell, Daniel Kunselman, Jadyn McMahan, Madilynn Shiock, Elizabeth Sikora, and Murphy White
Carl A. Truance Memorial: Katelyn Griebel
Cheyanne Burkett Memorial: Mason Johnston, Joshua Miller, Braxton Sherry, and Madilynn Shiock
Gary Conrad Memorial: Joshua Miller and Braxton Sherry
Miles for Smiles: Benjamin Skarbek and Murphy White
Kayla Schaffer Memorial: Madilynn Shiock
American Legion Auxiliary: Jenna Diem
Career Women’s Club: Elizabeth Sikora and Murphy White
Max & Maude Dinger Memorial: Madison Barr, Louise Bennett, Ryley Casaday, Jenna Diem, and Madilynn Shiock
Priority First Credit Union: Murphy White
Braden Shiock Memorial: Kendal Johnston, Jadyn McMahan, and Benjamin Skarbek
Symmco: Brandon Ishman and Benjamin Skarbek
IUP Punxsutawney College Trust: Madison Barr, Kylee Beal, Kaitlin Brauer, John Crago, Izabella Martino, Stipe Nicholson, and Jeanie Smith
Punxsutawney Rotary/Fairman Memorial: Madison Barr
Chuck Daly Foundation Basketball: Graham Lott and Sarah Weaver
Chuck Daly Foundation Golf: John Crago and Elizabeth Sikora
Punxsutawney Wrestling Club: Garrett Eddy, Garrett Fischer, Joshua Miller, and Benjamin Skarbek
John Jenks Memorial: Riley Franklin, Kaitlyn Lowmaster, and Graci Whitfield
Mary & Katherine Rodgers Memorial: Katelyn Griebel, Joshua Miller, and Elizabeth Sikora
Mary Ann Irvin Memorial: Louise Bennett, Jenna Diem, Garrett Eddy, Elliott Ferrent, Madilyn Fye, Evan Giroskey, Noella Hartzfeld, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Kevin Kurtz, Kaitlyn Lowmaster, Mackenzie Martin, Jadyn McMahan, Joshua Miller, Eliza Neal, Rachel Sharp, Elizabeth Sikora, Benjamin Skarbek, Murphy White, and Destiny Yeager
Eric Bowser Memorial: Kendal Johnston and Joshua Miller
Mamie Brudnock Memorial: Jenna Diem, Bella Dienes, Noella Hartzfeld, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Mason Johnston, Kaitlyn Lowmaster, Izabella Martino, Jadyn McMahan, Riley Presloid, Madilynn Shiock, Sarah Weaver, Murphy White, Graci Whitfield, and Ella Yoder
Wyonette McGinnis Memorial: Carter Kuntz
Jack Hart Memorial: Brandon Ishman
Punxsy Sportsmen Club: Benjamin Skarbek
Anthony J. Parise Memorial: Benjamin Skarbek
PAEA: Jenna Diem
John R. Allison Memorial: Ella Yoder
Uncle Guy Astorino Memorial: Elliott Ferrent, Kaitlyn Lowmaster, Izabella Martino, Madilynn Shiock, and Benjamin Skarbek
Joseph C. Defelice, Sr. Memorial: Riley Franklin and Michael Frantz
Paul A. Snyder Memorial: Kameron Falgout and Joshua Miller
Ken Williams Memorial: Bella Dienes and Riley Presloid
Grace Davis Memorial: Madison Barr, Louise Bennett, Ryley Casaday, Jenna Diem, Bella Dienes, Garrett Eddy, Elliott Ferrent, Garrett Fischer, Riley Franklin, Michael Frantz, Madilyn Fye, Evan Giroskey, Katelyn Griebel, Brandon Ishman, Kendal Johnston, Mason Johnston, Kaitlyn Lowmaster, Jadyn McMahan, Allison Meko, Joshua Miller, Riley Presloid, Braxton Sherry, Madilynn Shiock, Elizabeth Sikora, Benjamin Skarbek, Sarah Weaver, Murphy White, Graci Whitfield, Ella Yoder, and Tyler Young
Robert Hornack Memorial: Sarah Weaver
Polly Hallman Memorial: Elizabeth Sikora
Clyde R. Meneely Memorial: Murphy White
Michael Bedell: Brandon Ishman

The Shadow • Copyright 2021 • FLEX WordPress Theme by SNOLog in